| Sold In Quantities Of | 8 (All items shipped in bulk.) |
|---|---|
| Width | .335 in |
| Effective_Length | 5.000 in |
| Outside_Diameter | .375 in |
| Inch_or_Metric | Inch |
| Material_Grade | 316 |
| Finish | Plain |
| Material | 300 Series Stainless Steel |
| Type | Cotter Pin |
| Brand | Huyett |
| MPN | CPS16-375-5000 |
Check the listing for details. Cotter Pin 3/8 x 5 316 Stainless Steel (8 Pieces). Width: .335 in, Condition: New. Listed at 26.09 USD. Ring Cotter Heavy Duty 1/2 Carbon Steel Zinc Clear (75 Pieces). Ring Cotter Heavy Duty 3/4 Stainless Steel (75 Pieces). Ring Cotter Standard Duty 5/8 Stainless Steel (125 Pieces). Ring Cotter Extra-Heavy Duty 1/4 Carbon Steel Zinc Clear (500 Pieces).