| Sold In Quantities Of | 35 (All items shipped in bulk.) |
|---|---|
| Width | .280 in |
| Effective_Length | 4.000 in |
| Outside_Diameter | .313 in |
| Inch_or_Metric | Inch |
| Finish | Plain |
| Material | Carbon Steel |
| Type | Cotter Pin |
| Brand | Huyett |
| MPN | CPP-312-4000 |
Check the listing for details. Cotter Pin 5/16 x 4 Carbon Steel (35 Pieces). Width: .280 in, Condition: New. Listed at 38.26 USD. Cotter Pin 7/16 x 4 Carbon Steel Zinc Clear (20 Pieces). Cotter Pin 1/8 x 1-1/4 Carbon Steel (500 Pieces). Cotter Pin Wedge Fast 5/16 x 3 Carbon Steel (7 Pieces). Cotter Pin 3/8 x 3-1/2 Carbon Steel (25 Pieces).