| Additional Parts Required | No |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Brand | Unbranded |
| Color | Pink |
| Department | Adults |
| Features | Adjustable Seat Height |
| Finish | New Quality |
| Frame Material | Metal |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Item Height | 93.0 cm |
| Item Length | 72.0 cm |
| Item Weight | 12.05 kg |
| Item Width | 86.0 cm |
| Maximum Weight Capacity | 300 lb |
| Personalized | No |
| Room | Home Office/Study |
| Seat Height | 18.5-23.2 in |
| Set Includes | Chair |
| Style | Contemporary/Modern |
| Type | meditation chair |
| Upholstery Fabric | Faux Leather |
Check the listing for details. Criss Cross Desk Chair ADHD Meditation Kneeling Yoga Seat Pink. Color: Pink, Condition: New. Listed at 86.52 USD. An adjustable seat cushion provides adaptable comfort for diverse needs. Backrest cannot be adjusted. 1 Cross-legged chair. Color: pink.