| Assembly Status | Yes |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Color | White Boucle |
| Department | Adults |
| Item Height | 30 in |
| Item Length | 15.7 in |
| Item Weight | 13.2 Pounds |
| Item Width | 15.7 in |
| Maximum Weight Capacity | 400 Pounds |
| Room | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Style | Modern |
| Type | Storage Ottoman |
| Upholstery Fabric | Polyester |
Check the listing for details. Cushioned Ottoman Storage Chest Footrest Stylish Padded Seat Living Room New. Color: White Boucle, Condition: New. Listed at 84.50 USD.