| Material | Fabric |
|---|---|
| Collection | Beacon |
| Brand | Meridian Furniture |
| Model | 887Cream-C |
| MPN | 887Cream-C |
| Color | Cream |
| Type | Dining Chairs |
| Style | Contemporary |
| Item Height | 30" |
| Item Width | 22" |
| Item Length | 21" |
| Category | Dining Chairs |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Fabric |
| Set Includes | Meridian Furniture Beacon Cream Boucle Fabric Dining Chair |
| Number of Items in Set | 1 |
| Countertop Material | Fabric |
| Firmness | Fabric |
| Frame Material | Fabric |
| Department | Dining Chairs |
| Compatible Brand | Meridian Furniture |
| Product | Meridian Furniture Beacon Cream Boucle Fabric Dining Chair |
| Installation | Yes |
| UPC | 094308276199 |
Check the listing for details. Meridian Furniture Beacon Cream Boucle Fabric Dining Chair. Color: Cream, Condition: New. Listed at 276.76 USD. A rounded back makes sitting a pleasure, and the rich cream boucle fabric is soft to the touch and feels great against the skin while being easy to maintain. Pair this chair with the table of your choice for a dining room makeover.