| Country of Manufacture | Malaysia |
|---|---|
| Material | Chenille |
| Collection | Carlin |
| Brand | Meridian Furniture |
| Model | CarlinBrown-F |
| MPN | CarlinBrown-F |
| Color | Brown |
| Size | Full Size |
| Type | Beds |
| Style | Contemporary |
| Item Height | 34" |
| Item Width | 73" |
| Item Length | 92" |
| Category | Beds |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Chenille |
| Set Includes | Meridian Furniture Carlin Brown Chenille Fabric Full Bed |
| Number of Items in Set | 1 |
| Compatible Mattress Size | Full Size |
| Countertop Material | Chenille |
| Mattress Firmness | Chenille |
| Frame Material | Chenille |
| Department | Beds |
| Compatible Brand | Meridian Furniture |
| Product | Meridian Furniture Carlin Brown Chenille Fabric Full Bed |
| Installation | Yes |
| UPC | 094308342610 |
Check the listing for details. Meridian Furniture Carlin Brown Chenille Fabric Full Bed. Color: Brown, Condition: New. Listed at 843.40 USD. This bed effortlessly combines contemporary style with practical design. Soft Brown Chenille Fabric. Color/Finish: Brown. Thickness of Headboard / Footboard / Side Rails: 8.25". Weight Capacity: 550.