| Material | Velvet |
|---|---|
| Collection | Giselle |
| Brand | Meridian Furniture |
| Model | 778Grey-C |
| MPN | 778Grey-C |
| Color | Gray |
| Type | Dining Chairs |
| Style | Modern / Contemporary |
| Item Height | 32" |
| Item Width | 18" |
| Item Length | 22" |
| Category | Dining Chairs |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Velvet |
| Set Includes | Meridian Furniture Giselle Gray Velvet Dining Chair (Set of 2) |
| Number of Items in Set | 1 |
| Countertop Material | Velvet |
| Firmness | Velvet |
| Frame Material | Velvet |
| Department | Dining Chairs |
| Compatible Brand | Meridian Furniture |
| Product | Meridian Furniture Giselle Gray Velvet Dining Chair (Set of 2) |
| Installation | Yes |
| UPC | 647899949685 |
Check the listing for details. Meridian Furniture Giselle Gray Velvet Dining Chair (Set of 2). Color: Gray, Condition: New. Listed at 392.99 USD. A boxy design makes it a nice addition to contemporary spaces, and it's armless design makes it easy to get into and out of with ease. Upholstery Material: Grey Velvet. Luxurious Channel Tufted Design.