| Color | White |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Wood+Cotton Linen+Sponge |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 29.10 in |
| Item Length | 25.60 in |
| Item Width | 30.30 in |
| Type | Accent Chair |
| Set Includes | Chair |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Features | Upholstered, With Arms |
| Style | Modern |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Department | Adults |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Item Weight | 35.00 lbs |
| Additional Parts Required | No |
| Assembly Required | Yes |
| Upholstery Fabric | Cotton Linen |
| Number of Items in Set | 1 |
| Theme | Modern |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Modern Accent Chair Cotton Linen Upholstered Armchair w/ Wood Frame White/Blue. Color: White, Condition: New. Listed at 165.99 USD. Our this lounge chair chooses simple design in appearance. The backrest & cushion of accent chair is filled with high density sponge, which is very soft to sit. And the waist cushion also can relieve the pressure on your back and make you fee.