| Material | Faux Leather |
|---|---|
| Collection | Lupita |
| Brand | Meridian Furniture |
| Model | 759Black-C |
| MPN | 759Black-C |
| Color | Black |
| Size | Brushed Gold Finish |
| Type | Dining Chairs |
| Style | Contemporary |
| Item Height | 32" |
| Item Width | 22" |
| Item Length | 23" |
| Category | Dining Chairs |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Faux Leather |
| Set Includes | Meridian Furniture Lupita Black Vegan Leather Dining Chair (Set o |
| Number of Items in Set | 1 |
| Compatible Mattress Size | Brushed Gold Finish |
| Countertop Material | Faux Leather |
| Firmness | Faux Leather |
| Frame Material | Faux Leather |
| Department | Dining Chairs |
| Compatible Brand | Meridian Furniture |
| Product | Meridian Furniture Lupita Black Vegan Leather Dining Chair (Set o |
| Installation | Yes |
| UPC | 094308300566 |
Check the listing for details. Meridian Furniture Lupita Black Vegan Leather Dining Chair (Set of 2). Color: Black, Condition: New. Listed at 331.75 USD. Take dining to a sophisticated new level with these Lupita vegan leather dining chairs. Padded cushions on the back and seat add to dining comfort. Soft Black Vegan Leather. Seat back height: 12".