| Country of Manufacture | Vietnam |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Collection | Roundhill |
| Brand | Meridian Furniture |
| Model | 11086Beige-C |
| MPN | 11086Beige-C |
| Color | Beige |
| Type | Bar Stools |
| Style | Contemporary |
| Item Height | 36" |
| Item Width | 23" |
| Item Length | 19" |
| Category | Bar Stools |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Fabric |
| Set Includes | Meridian Furniture Roundhill Beige Linen Textured Fabric Counter |
| Number of Items in Set | 1 |
| Countertop Material | Fabric |
| Firmness | Fabric |
| Frame Material | Fabric |
| Department | Bar Stools |
| Compatible Brand | Meridian Furniture |
| Product | Meridian Furniture Roundhill Beige Linen Textured Fabric Counter |
| Installation | Yes |
| UPC | 094308346854 |
Check the listing for details. Meridian Furniture Roundhill Beige Linen Textured Fabric Counter Stool. Color: Beige, Condition: New. Listed at 299.93 USD. Counter Height Stool. Rich Linen Textured Interwoven Polyester Fabric. Mainly Beige Fabric With Light Brown and Cream Weave. Seat back height: 36". Solid Wood Natural Finish.