| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Frame Material | Faux Leather |
| Collection | Sylvester |
| Brand | Meridian Furniture |
| Model | 987Black-C |
| MPN | 987Black-C |
| Color | Black |
| Type | Dining Chairs |
| Style | Contemporary |
| Item Height | 31" |
| Item Width | 24" |
| Item Length | 22" |
| Category | Dining Chairs |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Fabric | Faux Leather |
Check the listing for details. Meridian Furniture Sylvester Black Vegan Leather Dining Chair. Color: Black, Condition: New. Listed at 287.04 USD. Modernize your home with this Sylvester black vegan leather dining chair. Featuring soft and durable black vegan leather upholstery, this chair offers you a comfortable and long-lasting place to sit while you dine. It's fully upholstered, giving it a solid look that is ideal for any contemporary home. Its rounded back provides upper back support, while its semi-open design makes a fashionable decorative statement that is sure to catch the eyes of anyone who joins you for dinner.Features:Soft Durable Black Vegan LeatherFully UpholsteredRounded BackContemporary DesignSpecifications:Product Dimensions: 23.5" W x 22" D x 31" HSeat Dimensions: Seat Width: 19.5" / Seat Depth: 18" / Seat Height: 18"Arm Height: 13"Assembly Required: No