| Brand | Costway |
|---|---|
| Style | Modern |
| MPN | HEBAY014A11635 |
| Color | black |
| Features | Adjustable |
| Material | Mesh,Sponge,Plastic |
| Size | 25"×25"×37.5"-45"(L×W×H) |
| Type | Office Chair |
| Mount Type | Free Standing |
| Number of Wheels | 5 |
| Set Includes | 1×office chair, 1×instruction |
| Seating Capacity | Up to 1 |
| Weight Capacity | 330lbs (Static), 250lbs (Dynamic) |
| Weight | 20 lbs |
| Assembly Required | Yes |
| Firmness | Soft |
| Number of Items in Set | One-Piece |
| Product | Chair |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Chair Depth | 17 in |
| Chair Height | 21 in - 28.5 in |
| Chair Width | 18 in |
| Department | Adults |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Room | Home Office/Study |
| UPC | 3092720674606 |
Check the listing for details. Mesh Drafting Armless Chair w/Footrest Mid Back Office Chair Adjustable Height. Color: black, Condition: New. Listed at 107.99 USD. Color: black Main material: mesh, sponge, plastic Overall dimension: 25"×25"×37.5"-45"(L×W×H) Back size: 16"×15" (W×H) Seat size: 18"×17" (W×D) Seat height: 21"-28.