| Color | Pink |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Maximum Weight Capacity | 250 lb |
| Item Length | 17.5 in |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Unit Type | Unit |
| Seat Depth | 16 in |
| Item Height | 30-34.5 in |
| Seat Height | 16-21 in |
| Personalized | No |
| Style | Contemporary/Modern |
| Frame Material | Metal |
| Features | Adjustable, Adjustable Seat Height, Armless, Padded Seat, Swivel |
| Unit Quantity | 1 |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Item Width | 17.5 in |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Set Includes | Chair |
| Backrest Height | 13 in |
| Brand | OLIXIS |
| Type | Office Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Model | C-2077 |
| Theme | Family |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Weight | 12 lb |
Check the listing for details. Mesh Office Chair Adjustable Height Padded Seat Desk Chairs Mid-Back Swivel. Color: Pink, Condition: New. Listed at 39.30 USD.