| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Item Length | 80 in |
| Additional Parts Required | No |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Department | Adults |
| Care Instructions | Easy Care |
| Energy Star | 5 Stars |
| Frame Material | Metal |
| Personalized | No |
| Style | Contemporary/Modern |
| Finish | Metallic |
| Room | Bedroom |
| Item Width | 63 in |
| Headboard Height | 62 in |
| Pattern | Solid |
| EC Range | A+++ - G |
| Color | Black |
| Footboard Height | 30 in |
| Mattress Included | No |
| Compatible Mattress Size | Twin |
| Brand | Unbranded |
| Type | Bunk Bed |
| Assembly Required | Yes |
| Original/Reproduction | Original |
| Item Weight | 80 lb |
Check the listing for details. Metal Twin over Twin Bunk Bed Black Bed Frame for Teens and Adults Bedroom. Color: Black, Condition: New. Listed at 238.59 USD. Feature upper bed is Twin size and bottom bed is Twin size. The guardrail around the upper bed which enhance safety and prevent accidental. Size Twin over Twin. Weight Capacity 250LBS for upper bed, 400LBS for bottom bed.