| Color | Black Walnut |
|---|---|
| Number of Items in Set | 2 |
| Ottoman Width | 21.2 in |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Maximum Weight Capacity | 450 lb |
| Item Length | 34.2 in |
| Department | Adults |
| Seat Depth | 25.5 in |
| Item Height | 33 in |
| Seat Height | 16.5 in |
| Frame Material | Wood |
| Style | Mid-Century Modern |
| Features | Removable Cushions, Swivel |
| Room | Living Room |
| Item Width | 34.2 in |
| Upholstery Fabric | Leather |
| Ottoman Height | 17.3 in |
| Pattern | Solid |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Set Includes | Cushion, Chair |
| Ottoman Length | 25.5 in |
| Backrest Height | 24.8 in |
| Brand | Unbranded |
| Type | Accent Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Item Weight | 65 lb |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Mid Century Lounge Chair and Ottoman Genuine Italian Leather Eams Swivel Chair. Color: Black Walnut, Condition: New, Made in China. Listed at 695.00 USD. The Mid-Century Lounge Chair and Ottoman is one of the most iconic furniture pieces in the history of interior design. 7-ply of Real Wood Grain Veneer Shell, Kiln Dried to Prevent Warping and Cracking.