| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Unbranded |
| Pattern | Solid |
| Type | Cushion Set |
| Style | Modern |
| Material | Velvet |
| MPN | N/a |
| Suitable For | 2-Seater Bench |
| California Prop 65 Warning | WARNING: This products contains chemicals known to the State of California to cause cancer, and birth defects or other reproductive harm.ADVERTENCIA: Este producto coniene productos quimcos reconocidos por el estado de California que provocan cáncer, defectos de nacimiento u otros danos reproductivosaFor more information: https://www.p65warnings.ca.gov/ |
| Shape | Rectangle |
| Features | Removable Cover |
| Item Weight | 10 lb |
| Number of Items in Set | Four-Piece |
| Item Length | 75 in |
| Item Height | 6 in |
| Item Width | 54 in |
| Color | AD308 |
Check the listing for details. Model V2 Full Velvet Same Pipe Indoor Daybed Mattress Pillow Complete Set AD308. Color: AD308, Condition: New. Listed at 556.50 USD. Model V2 Full Velvet Same Pipe Indoor Daybed Mattress Complete Set AD308 PRODUCT DESCRIPTION BRAND NEW Model V2 Full Velvet Same Pipe Indoor Daybed Mattress Cushion Complete Set AD308 Premium Foam Mattress Foam Density:(D30) 1.8 PCF High-Densityand Dacron Wrap 3-Layers Foam Mattress: Foam + Fiberfill + Dacron Wrap 1 x Full Foam Mattress and Cover: 75"(A) x 54"(B) x 6"(C) 3-Layers Pillow Insert:Polyester Fiberfill + Fiber Warp + Dacron Wrap 2 x Bolster Pillow Cover and Insert:* 2200 Gram Fiberfill Per Bolster* Dimension: 42" x 8" 2 x Back Pillow Cover and Insert:* 2800 Gram Fiberfill Per Back Pillow Insert* Dimension: 36.5" x 20" x 5" Color:AD308 Edge Trim: Same Pipe Packaging: Vacuum Packed Fabric: 100% Polyester Velvet Fabric, 300 Gram/m2 Hidden Zipper Allow 48 Hours To Restore Back To Original Thickness After Openingpackage Covers And Inserts Are Packed Individually *Assembling Required* Cleaning:Spot Clean Only Shipping:Small Item Shipping Powered by Jazva