| Mounting | Free Standing |
|---|---|
| Frame Material | Chenille+Wood+Foam |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Brand | Unbranded |
| Color | Gray |
| Item Height | 33.46 in |
| Item Length | 41.73 in |
| Item Width | 33.86 in |
| Type | Sofa |
| Upholstery Fabric | Chenille |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Fill Material | Foam |
| Style | Modern |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Super Comfy |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Item Weight | 59.40 lbs |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Modern Accent Chair Upholstered Single Sofa Armchair w/ Pillow for Living Room. Color: Gray, Condition: New. Listed at 309.85 USD. Ultimate Comfort & Softness – Upholstered in premium chenille fabric, this sofa is soft, breathable, and wrinkle-resistant. The dual-layer cushioned seats and high-resilience foam provide exceptional support and comfort, making every seating experience a delight.