| Frame Material | Wood |
|---|---|
| Use Case | Primary Living Space |
| Color | Beige |
| Abrasion Rating | Medium Duty |
| Item Length | 41.73 in |
| Seats | 1 Seat |
| Brand | Unbranded |
| Main Color | Beige |
| Type | Armchair |
| Upholstery Material | Chenille |
| Product Type | Single Box Product |
| Item Height | 33.46 in |
| Back Style | Cushion Back |
| Seat Plushness | Medium-Firm |
| Product Style | Modern |
| Arm Style | Square Arms |
| Filler | Foam |
| Item Width | 33.86 in |
| Item Code | W3163P365681 |
| Main Material | Chenille |
| Upholstery Fabric | Chenille |
Check the listing for details. Modern Beige Chenille Armchair w/ Pillow for Living Room, Bedroom. Color: Beige, Condition: New. Listed at 221.29 USD. Upholstered in premium chenille fabric, this sofa is soft, breathable, and wrinkle-resistant. The dual-layer cushioned seats and high-resilience foam provide exceptional support and comfort, making every seating experience a delight.