| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Fetines |
| MPN | Does Not Apply |
| Item Height | 29.13 in |
| Item Length | 57.87 in |
| Item Width | 34.25 in |
| Type | Accent Chair |
| Room | Bedroom |
| Frame Material | Metal |
| Style | Contemporary/Modern |
| Assembly Required | Yes |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Set Includes | Chair |
| Features | Adjustable |
| Number of Items in Set | 2 |
| Upholstery Fabric | Velvet |
| Pattern | Solid |
| Theme | Café |
| Department | Adults |
| Additional Parts Required | Yes |
| Product Line | Sofa Chair |
| Wood Tone | Dark Wood |
| Item Weight | 60 lb |
| Model | LU900102885CS |
| Maximum Weight Capacity | 400 lb |
Check the listing for details. Velvet Accent Chair & Ottoman Set Recliner Chairs for Bedroom Living Room Office. Condition: New. Listed at 389.99 USD. Velvet Accent Chair & Ottoman Set Recliner Chairs for Bedroom Living Room Office[Comfy Experience]The lounge chair is made of handpicked soft velvet fabric, and the interior is filled with high density foam, which makes the overall touch excellent and the sitting feeling more comfortable, bringing better comfort to your private time.[3 Adjustable Angle Backrests] The backrest of the recliner chair is equipped with 3 adjustable angles, which can easily meet 3 different needs from sitting, leaning to sleeping, making it more comfortable to enjoy your leisure time. You can indulge in a book, watch TV or take a nap in comfort.[Detachable Ottoman]This reclining chair is equipped with a detachable design. You can easily get an accent sofa chair by separating the footrest part. Combine the footrest and the armchair part together, then you can get a chaise lounge or a chair bed.[Strong Frame Construction] The overall internal frame is made of thickened plywood, plus the quality steel metal legs, making it capable of carrying up to 500 lbs. What’s more, strong framework makes that there will be no collapses or other problems after prolonged use.[Elegant and Modern Decoration]Our lounge chairs feature a patterned pillow and elegant patterns on the sides of the armrests, adding to the overall elegance of the chair. Add this unique item to your lovely home to decorate your living room, then you can create a warmer atmosphere.Overall 57.87'' x34.25” X 29.13'' Back Height - Seat to Top of Back 14.57''Leg Height 9.84''Arm Height 24.41”Seat Height 16.54”Net weight59.51LBGross Weight 70.53LBFeet material IRONColor Rose GoldenUpholstery Material Velvet Product Type Accent chair Frame Material PlywoodSeat Fill Material FoamWeight Capacity 400LBAssembly Required:YESPaymentDelivery detailsTerms of salesAbout usContact usPaymentWe accept Payment via Visa,Paypal and so on. Please make sure your eBay address is correct before you pay.Unpaid Item will be closed after 5 days.All the unpaid winner will receive an UPI to recover the final value charge of the transaction.Delivery detailsPackage will be sent out within 48 hours after payment of purchases are cleared.Delivery time is 3-6 business days!Pick-up is unsupported service.We will NOT be responsible for any delivery failure due to unclear or incomplete addresses.Delivery is not available on weekends, Public holidays or after business hoursTerms of salesIf you are pleased with transaction, please give us postive feedback and 5 star ratings, thanks! :-)If you received wrong or defective products, please take photos and contact us for best solution.All items must be returned in NEW condition, including the packaging, and all accessories.Products damaged or mis-used by personal are not under warranty.All charges for return are to be paid by the customer. Shipping and handling charges are not refundable.For any questions or need, please contact us freely.About us*Brand new item*High quality, competitive price*Warehhouse in US, UK, DE,FRContact us9:00AM-18:00PM (Beijing Time) from Monday to Friday12:00AM-20:00PM (Beijing Time) from Saturday & SundayAny message for us will be replied within 24 hours.