| Color | Beige |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Velvet |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Seat Width | As shown in the picture |
| Upholstery Material | Velvet |
| Dimension | L58.3"x W27.55" x H26.38" |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 26.38 in |
| Item Length | 58.30 in |
| Item Width | 27.55 in |
| Type | Chaise |
| Upholstery Fabric | Velvet |
| Room | Bedroom, Entryway, Home Office/Study, Living Room |
| Fill Material | Foam |
| Style | Modern |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Upholstered, with Pillow |
| Frame Material | Solid Wood+Plywood+Metal |
| Department | Adults |
| Assembly Required | Yes |
| Seat Depth | As shown in the picture |
| Additional Parts Required | No |
| Item Weight | 46.20 lbs |
| Seat Height | As shown in the picture |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Modern Chaise Lounge Chair Velvet Sleeper Lounge Sofa Couch for Living Room. Color: Beige, Condition: New. Listed at 309.69 USD. The solid wood leg have anti slip pads at the bottom to prevent the sofa from sliding and protect the floor from scratches. Product Type Chaise lounge. 1 x Chaise Lounge. Upholstery Material Velvet. Seat Cushion Fill Material Foam+Polyester.