| Color | Beige |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Velvet+Wood+Foam+Metal |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Seat Width | As shown in the picture |
| Upholstery Material | Velvet |
| Dimension | L60.60" x W30.30" x H27.50" |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 27.50 in |
| Item Length | 60.60 in |
| Item Width | 30.30 in |
| Type | Chaise |
| Upholstery Fabric | Velvet |
| Room | Bedroom, Entryway, Home Office/Study, Living Room |
| Fill Material | Foam |
| Style | Modern |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Upholstered, With Pillow |
| Frame Material | Solid Wood+Plywood+Metal |
| Department | Adults |
| Assembly Required | Yes |
| Seat Depth | As shown in the picture |
| Additional Parts Required | No |
| Item Weight | 77.00 lbs |
| Seat Height | As shown in the picture |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Modern Chaise Lounge Chair Velvet Sleeper Lounge Sofa Couch w/ Storage. Color: Beige, Condition: New. Listed at 439.86 USD. VERSATILITY: This chaise lounge is suitable for using in different spaces for your relaxing,whether it’s bed room or living room. Product Type Chaise lounge. 1 x Chaise Lounge. SOFT UPHOLSTERY: The soft and smooth velvet upholstery gives you a comfortable sitting experience.