| Mounting | Free Standing |
|---|---|
| Frame Material | Chenille+Wood+Foam+Metal |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Brand | Unbranded |
| Color | Ivory |
| Item Height | 30.12 in |
| Item Length | 50.20 in |
| Item Width | 27.60 in |
| Type | Sofa |
| Upholstery Fabric | Chenille |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Fill Material | Foam |
| Style | Modern |
| Seating Capacity | 2 |
| Features | Super Comfy |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Item Weight | 55 lbs |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Modern Chenille Loveseat for Small Spaces Ivory Upholstered Sofa with Metal Legs. Color: Ivory, Condition: New. Listed at 315.78 USD. 【Elegant and Stylish】This loveseat shows off a mid-century modern silhouette and luxe upholstery for a retro-glam look. Chair Design Loveseat. 1 x Loveseat Sofa. Upholstery Material Chenille. It can support up to 350 lbs.