| Model | 2 x gray |
|---|---|
| Number of Items in Set | 2/4/6/8 |
| Wood Tone | Dark Wood |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Item Length | 25.5 in |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 37.4 in |
| Style | Mid-Century Modern |
| Frame Material | Wood |
| Features | High Back |
| Room | Dining Room, Home Office/Study, Kitchen, Living Room, Porch |
| Finish | Brushed |
| Item Width | 19.7 in |
| Upholstery Fabric | Velvet |
| Pattern | Solid |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Color | Multicolor |
| Set Includes | Chair |
| Brand | CinkeHome |
| Type | Dining Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Theme | Family |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Weight | 14 lb |
Check the listing for details. Modern Kitchen Dining Chair Set of 2 High Back Upholstered Dinner Room Wood Leg. Color: Multicolor, Condition: New. Listed at 177.99 USD. ACCENT DINING CHAIR- The sturdy wood legs makes the chair durable. Excellent seat welding and curved backrest provide good support and a comfortable seating experience. VELVET DINING CHAIR- The seat cushion is filled with high-density sponge to provide a high-quality seating experience.