| Brand | DAZONE |
|---|---|
| Type | Round Storage Ottoman |
| Frame Material | Wood |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Style | Art Deco |
| Additional Parts Required | No |
| Assembly Required | No |
| Department | Adults |
| Item Weight | 10 lb |
| Product Line | Storage Ottoman Bench |
| Room | Bedroom |
| Features | Cabinet Storage, With Storage, Flip Top, Softness and Comfort, Storage Compartment, No Need Assemble |
| Upholstery Fabric | Similar to Lamb Wool Fabric |
| Seating Capacity | 1 |
| Number of Items in Set | 1 |
| Set Includes | Storage Ottoman |
| Color | White |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Item Height | 17.7in |
| Item Length | 13.8in |
| Item Width | 13.8in |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
Check the listing for details. Modern Round Storage Ottoman Teddy Velvet Foot Rest Upholstered Footstool White. Color: White, Condition: New. Listed at 48.99 USD. 【SELECTED MATERIAL】 We craft every piece of our furniture with love! Our exquisite storage bench is made of Teddy velvet. The classic pattern on it adds fashion and beauty without compromising comfort.