| Color | Beige |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Velvet+Wood+Metal+Foam |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 33.27 in |
| Item Length | 25.00 in |
| Item Width | 27.76 in |
| Type | Accent Chair |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Style | Modern |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Department | Adults |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Item Weight | 24.25 lbs |
| Additional Parts Required | No |
| Assembly Required | Yes |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Modern Velvet Accent Chair Luxury Upholstered Single Armchair with Metal Legs. Color: Beige, Condition: New. Listed at 159.99 USD. 【Comfortable Seat & Backrest】The upholstered accent armchair white is made of high-density sponge and covered with handpicked velvet, which is skin-friendly and cozy. The backrest and seat cushion are filled with thick sponge, the seat space is spacious, and the armrest height is appropriate, which can provide comfortable support for your hands, making you feel relaxed and comfortable when sitting.