| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Custom Bundle | No |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Maximum Weight Capacity | 300 lb |
| Item Length | 36 in |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Seat Depth | 20 in |
| Item Height | 41 in |
| Seat Height | 19 in |
| Style | Contemporary/Modern |
| Frame Material | Solid + Manufactured Wood |
| Features | Reclinable, Rocking |
| Room | Home Office/Study, Living Room |
| Item Width | 32 in |
| Required Back Clearance to Recline | 36 in |
| Upholstery Fabric | Polyester |
| Non-Domestic Product | No |
| Pattern | Solid |
| Color | Brown |
| Set Includes | Chair |
| Modified Item | No |
| Backrest Height | 18 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Type | Rocker Recliner |
| Assembly Required | Yes |
| Item Weight | 62 lb |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Smaller Scale Brown La-Z-Boy Rocker Recliner Lazy Boy Chair Lazyboy Recliners. Color: Brown, Condition: New, Made in United States. Listed at 998.95 USD. La-Z-Boy Manual Rocker Recliner Motion Type: Rocker. Leg Color: Brown Wood. Color: Brown. Required Back Clearance: 36". Weight Capacity: 300 lbs. Fully Reclined: 64" D.