| Country of Origin | China |
|---|---|
| Brand | Kidirect |
| Color | Blue |
| Assembly Required | Yes |
| Type | Sofa |
| Item Length | 55 in |
| Unit Quantity | 1 |
| Pattern | Solid |
| Item Height | 15.3 in |
| Item Width | 28.5 in |
| Style | Modern |
| Firmness | Soft |
| Upholstery Fabric | 100% Polyester |
| Features | Adjustable, Convertible, Detachable Seat Cushion, Folding, Removable Armrests, Removable Cover |
| Backrest Height | 15.3 in |
| Unit Type | Unit |
| California Prop 65 Warning | May contain chemicals known in the State of California to cause cancer. |
| Model | Modular Kids Play Couch |
| Care Instructions | Avoid Harsh Chemicals |
| Personalize | No |
| Department | Boys, Girls, Kids |
| Product Line | 2024 |
| Seat Height | 7.1 in |
| Material | 100% Polyester, Foam |
| Theme | Kid Couch Play Room Furniture |
| Seat Depth | 20 in |
| Armrest Height | 9.8 in |
| Item Weight | 15.2 lb |
| Seating Capacity | 2 |
Check the listing for details. Modular Kids Play Couch for Playroom Bedroom, 7 Pc, Royal Blue Made by Kidirect. Color: Blue, Condition: Open box, Made in China. Listed at 45.99 USD. The Modular Kids Play Couch by Kidirect is a stylish and versatile seating option for kids. With a soft upholstery fabric made of 100% polyester and a comfortable foam interior, this couch provides a cozy spot for children to relax and play.