| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Modway |
| MPN | EEI-6777-HEW-DBR |
| Color | Heathered Weave Wheat Deep Brown |
| Type | Dining Chairs |
| Item Height | 33.5 in |
| Item Length | 22.5 in |
| Item Width | 20.5 in |
| Upholstery Fabric | Polyester |
| Frame Material | Wood |
| Number of Shelves | N/A |
| Number of Drawers | N/A |
Check the listing for details. Modway Nalani Dining Chairs - Set of 2 in Heathered Weave Wheat Deep Brown. Color: Heathered Weave Wheat Deep Brown, Condition: New. Listed at 215.75 USD. Modway Nalani Dining Chairs - Set of 2 in Heathered Weave Wheat Deep Brown Item Description Indulge in sleek modernity with the Nalani Dining Chair Set of 2. These dining room chairs bring a contemporary edge to your mealtime gatherings. Featuring a sturdy plywood frame, each side chair has a seat and backrest gracefully covered in dense foam padding and quality fabric upholstery, with solid wood used for the legs and back support. The Nalani Fabric Dining Chairs' fixed seat and cushion contribute to a streamlined silhouette that complements the minimalist aesthetic of the modern home. Tailored for those who appreciate a clean, armless design, these kitchen chairs provide an unrestricted dining experience, allowing you to move freely and comfortably. Whether you're gathering around the table for a meal, enjoying a casual conversation, or seeking an accent chair that adds a touch of sophistication, the Nalani Armless Dining Chairs deliver. Features non-marking plastic foot pins to protect your floors. Assembly Required. Dining Side Chair Weight Capacity: 331 lbs. Set Includes: One - Nalani Dining Chairs - Set of 2 Features: Dining Chair Set Armless Design Solid Wood Legs and Back Support Fabric Seats and Backrest Dense Foam Padding "Assembly Required " Dimensions: Overall Product Dimensions: 22.5"L x 20.5"W x 33.5"H Seat Dimensions: 18"L x 20.5"W x 19.5"H Backrest Dimensions: 3"W x 14"H Cushion Thichkness: 5"H Base Width: 19.5"W Why Shop Modway? We offer many payment options, including paypal, credit card We offer a 30 Return Policy. All our items are brand new, in box. We offer a 1 year warranty on each item. Fast and Friendly customer service Our warehouse is conveniently located at: 329 Wyckoff Mills Rd Hightstown, NJ 08520