| Brand | Modway |
|---|---|
| MPN | MOD-7029-DUS |
| Color | Dusty Rose |
| Type | Beds |
| Item Height | 53.5 in |
| Item Length | 87 in |
| Item Width | 78.5 in |
| Upholstery Fabric | Fabric |
| Frame Material | Performance Velvet |
| Compatible Mattress Size | King |
| Number of Items in Set | 2 |
| Set Includes | One - Dawn King/California King Headboard One - Sutton King Bed F |
| UPC | 889654225867 |
Check the listing for details. Modway Sunny Performance Velvet King Bed in Dusty Rose. Color: Dusty Rose, Condition: New. Listed at 511.47 USD. This queen size bed is upholstered in stain-resistant performance velvet and padded with dense foam creating a soft, supportive place to rest and relax while sitting up in bed. King Bed Weight Capacity: 800 lbs.