| Power Source | Battery |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | none |
| MPN | 90476 |
| Item Length | 3.25 in |
| Reticle Type | Illuminated |
| Battery Life | 15 Hours |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 2 in |
| Features | Multiple Reticle Patterns |
| Unit Quantity | 1 |
| Sport/Activity | Hunting |
| Item Width | 1.5 in |
| Tube Diameter | 1 in |
| Compatible Battery Sizes | CR2032 |
| Lens Coating | Coated |
| Color | Black |
| Maximum Magnification | none |
| Material | Aluminum |
| Set Includes | reflex sight and base mount |
| Reticle Color | Red/Green |
| Mounting | Picatinny |
| Brand | Trinity |
| Type | Holographic |
| Model | red green dot sight |
| For Gun Type | Shotgun |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Mounting Location | Rail |
| Item Weight | 4.2 oz |
| UPC | 766310488937 |
Check the listing for details. Mossberg 835 12 gauge reflex sight and rail mount combo hunting tactical home de. Color: Black, Condition: New. Listed at 69.95 USD. Tactical Reflex Sight with Rail Combo Compatible With Mossberg 500-590 - 12 Gauge. One of the best upgrades for your Mossberg 500-590 12 Gauge Shotguns. Our sight is a field of view objective reflex sight with a dual red and green reticle.