| Brand | CVLIFE |
|---|---|
| Type | Dot |
| Reticle Color | Red |
| Model | Red Dot Sight & 3X Magnifier Combo |
| Magnifier Lens Coating | Fully Multi-Coated |
| Magnifier Obj. Lens(mm) | 20 |
| Magnifier Eey Relief | 2.36 inch |
| Magnifier Weight | 0.78 lb |
| Magnifier Magnification | 3X |
| Red Dot Click Value | 1 MOA |
| Red Dot Adjustment Range | ±60 MOA |
| Waterproof | IPX7 |
| Red Dot Shockproof G Forces | 1200G |
| Red Dot Size | 63*41*71mm |
| Red Dot Weight | 0.35 lb |
| Red Dot Brightness Gear | 8 + 2 (NV) |
| Red Dot Eye Relief | Unlimited |
| Red Dot Window Size | 20mm |
| Power Source | Battery |
| Battery Type | CR2032 Battery |
| Battery Life | 50,000 hours |
| Manufacturer | CVLIFE |
| Material | Alloy Steel |
| Color | Black |
| For Gun Type | Rifles |
| Magnifier Diopter | ±3 |
| Motion Awake Sleep Mode | After 4 minutes of inactivity |
Check the listing for details. Motion Awake Red Dot Sight w/ 3X Flip to Side Magnifier Combo Optics Rifle Scope. Color: Black, Condition: New. Listed at 145.99 USD. 【Motion Awake】:After 4 minutes of inactivity, the red dot sight will enter sleep mode. 10 bright settings(including 2NV) provide a precise point and optimal visibility in any light conditions. 【Enhanced Accuracy Combo】:CVLIFE red dot and magnifier sight are designed to extend your effective range.