| Material | Velvet |
|---|---|
| Brand | Pemberly Row |
| Model | PR-4753-1980083 |
| MPN | PR-4753-1980083 |
| Color | Black |
| Type | Bar Stools |
| Style | Contemporary |
| Item Height | 38" |
| Item Width | 16" |
| Item Length | 19" |
| Category | Bar Stools |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Velvet |
| Set Includes | Pemberly Row Contemporary 26"H Velvet Counter Stool in Black |
| Number of Items in Set | 1 |
| Countertop Material | Velvet |
| Firmness | Velvet |
| Frame Material | Velvet |
| Department | Bar Stools |
| Compatible Brand | Pemberly Row |
| Product | Pemberly Row Contemporary 26"H Velvet Counter Stool in Black |
| Installation | Yes |
| UPC | 198508041615 |
Check the listing for details. Pemberly Row Contemporary 26"H Velvet Counter Stool in Black. Color: Black, Condition: New. Listed at 260.56 USD. The sleek black color is perfectly suited to contemporary decor and fits well with other neutral-colored furnishings for easy integration in your room, and the velvet upholstery is sleek and comforting to the touch and the skin.