| Material | Faux Leather |
|---|---|
| Brand | Pemberly Row |
| Model | PR-442159 |
| MPN | PR-442159 |
| Color | Black |
| Type | Office Chairs |
| Style | Traditional |
| Item Height | 45" |
| Item Width | 28" |
| Item Length | 30" |
| Category | Office Chairs |
| Upholstery Fabric | Faux Leather |
| Set Includes | Pemberly Row Faux Leather Executive Office Chair w/ Adjustable Ti |
| Number of Items in Set | 1 |
| Countertop Material | Faux Leather |
| Firmness | Faux Leather |
| Frame Material | Faux Leather |
| Department | Office Chairs |
| Compatible Brand | Pemberly Row |
| Product | Pemberly Row Faux Leather Executive Office Chair w/ Adjustable Ti |
| Installation | Yes |
| UPC | 702840706264 |
Check the listing for details. Pemberly Row Faux Leather Executive Office Chair w/ Adjustable Tilt in Black. Color: Black, Condition: New. Listed at 256.99 USD. Pneumatic seat-height lift with adjustable tilt tension knob and recline lock out features. Material: Faux leather. Weight Capacity: 275 lbs. Finish: Black.