| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Material | Fabric |
| Brand | Pemberly Row |
| Model | PR-4753-1939917 |
| MPN | PR-4753-1939917 |
| Color | Gray |
| Type | Rocking Chairs |
| Style | Mid-Century |
| Item Height | 43" |
| Item Width | 26" |
| Item Length | 40" |
| Category | Rocking Chairs |
Check the listing for details. Pemberly Row Mid-Century Modern Tight Back Fabric Rocking Chair in Gray. Color: Gray, Condition: New. Listed at 261.97 USD. Rock your baby to sleep in comfort with the Pemberly Row Mid-Century Modern fabric Rocking Chair in Grey will step to the plate. Founded atop two walnut-finished rockers, this piece is crafted with a solid wood frame, high-density foam padding which lends comfort to the seat. Upholstered in durable, high-quality fabric, this tasteful piece features elegant recessed arms for convenience. Can be cleaned with a non-abrasive cleaning solution followed by a quick microfiber cloth. Removable rockers allow for simple delivery for tight spaces. Available in a variety of timeless colors, you're sure to find something that matches your decor.Features : Modern Mid-Century DesignIdeal ComfortHigh density foam cushion*Includes one (1) contemporary rockerErgonomic designFurniture Pattern: SolidMaterial: FabricStyle: Modern-Contemporary, Transitional, GlamDurable materialCare: Wipe clean with damp clothImpeccable craftsmanship ensures long-lasting strength and durabilityAssembly required: YesShips ready-to-assemble with step by step instructionsSpecifications : Chair Dimensions : 43"H x 26"W x 40" DChair Weight : 30 lbChair Weight Capacity : 300 lbUpholstery Color : GrayUpholstery Material : FabricAssembly Required : Yes