| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Material | Velvet |
| Brand | Pemberly Row |
| Model | PR-4753-2183852 |
| MPN | PR-4753-2183852 |
| Color | Gray |
| Type | Rocking Chairs |
| Style | Mid-Century |
| Item Height | 38" |
| Item Width | 28" |
| Item Length | 36" |
| Category | Rocking Chairs |
Check the listing for details. Pemberly Row Mid-Century Tight Back Velvet Rocking Chair in Dark Grey. Color: Gray, Condition: New. Listed at 265.39 USD. Rock your baby to sleep in comfort with the Pemberly Row Mid-Century Velvet Rocking Chair in Dark Grey will step to the plate. Founded atop two walnut-finished rockers, this piece is crafted with a solid wood frame, high-density foam padding which lends comfort to the seat. Upholstered in durable, high-quality Velvet, this tasteful piece features elegant rolled arms for convenience. Can be cleaned with a non-abrasive cleaning solution followed by a quick microfiber cloth. Removable rockers allow for simple delivery for tight spaces. Available in a variety of timeless colors, you're sure to find something that matches your decorFeatures : Modern Mid-Century DesignUpholstered SeatWeight Capacity: 300 lbErgonomic design*Includes one (1) contemporary rockerAssembly requiredFurniture Pattern: SolidMaterial: VelvetHigh density foam cushionIdeal ComfortStyle: Modern-Contemporary, Transitional, GlamCare: Wipe clean with damp clothDurable materialNon-marking bottom to help protect sensitive hardwood flooringShips ready-to-assemble with step by step instructionsSpecifications : Chair Dimensions : 38.5"H x 27.5"W x 36"DUpholstery Color : GrayUpholstery Material : VelvetFrame Color : Black, WalnutFrame Material : Metal, Beech wood runnerAssembly Required : Yes