| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Brand | Safavieh |
| Color | BLACK / WHITE |
| Item Height | 31.9" |
| Item Length | 20.3" |
| Item Width | 18.7" |
| Type | Dining Chairs |
| MPN | DCH1014A-SET2 |
Check the listing for details. Safavieh EGON DINING CHAIR, Reduced Price 2172730209 DCH1014A-SET2. Color: BLACK / WHITE, Condition: Open box. Listed at 136.00 USD. Safavieh's Open Box Furniture ***Reduced price with free shipping*** Item DescriptionClassic Mid-Century looks are given a coastal-chic upgrade in this excellent Egon Dining Chair. Egon’s familiar silhouette brims with retro charm, while its sleek black finish highlights the natural rattan details on its backrest. Designers love its soft white fabric seat. Sold in sets of two. Product Details: Category:Dining ChairsColor:Black / WhiteWood Color:Black / WhiteFinish and Surface Treatments:Polished / 30% NcWood Content:Rubberwood / PlywoodFill Material:FoamDimensions (W * D * H):18.7" X 20.3" X 31.9"Weight:15.4 lbs.Weight Capacity:275 lbs.Country:VietnamSeat Dimensions (W * D * H):16.7" X 17.7" X 17.70"Intended / Approved Use:Residential Use Only Assembly Required:Yes Shipping & HandlingAll items are shipped within 1-3 business day(s) after we received clear payment within the Continental 48 US states. All of our shipping services are provided by FedEx. All items must be shipped individually and cannot be picked up. We DO NOT ship to PO Boxes or APO/FPO's. ALL SALES ARE FINAL. Contact UsIf you have questions or comments please contact us by clicking on the contact seller link. We typically reply to e-mail within 24 hours (Monday-Friday business hours). © Pacific Home.All rights reserved