| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Brand | Safavieh |
| Color | FOREST GREEN |
| Item Height | 34.1" |
| Item Length | 24" |
| Item Width | 18.9" |
| Type | Dining Chairs |
| MPN | SFV5081D |
Check the listing for details. Safavieh PIETRO TUFTED DINING CHIAR, Reduced Price 2172736830 SFV5081D. Color: FOREST GREEN, Condition: Open box. Listed at 239.00 USD. Safavieh's Open Box Furniture ***Reduced price with free shipping*** Item DescriptionElevate your mealtime with the sophisticated charm and comfort of our Pietro dining chair. Our contemporary dining chair is fully upholstered for a sleek and inviting look. Its plush contours are highlighted with a stunning channeling detail upon the back. With a generously cushioned back and padded seat, our dining chair offers a comfortable stay long after the meals are over. It is upholstered in Velvet in an elegant forest green color to lend sophisticated and soft visual appeal to your dining area. Product Details:Category:Dining ChairsColor:Forest GreenContents:Wood / Fabric / FoamWood Content:Pinewood / PlywoodFill Material:Ca FoamDimensions (W * D * H):18.9" X 24" X 34.1"Weight:18.3 lbs.Weight Capacity:275 lbs.Country:ChinaSeat Dimensions (W * D * H):18.9" X 17.1" X 19.70"Assembly Required:No Shipping & HandlingAll items are shipped within 1-3 business day(s) after we received clear payment within the Continental 48 US states. All of our shipping services are provided by FedEx. All items must be shipped individually and cannot be picked up. We DO NOT ship to PO Boxes or APO/FPO's. ALL SALES ARE FINAL. Contact UsIf you have questions or comments please contact us by clicking on the contact seller link. We typically reply to e-mail within 24 hours (Monday-Friday business hours). © Pacific Home.All rights reserved