| Assembly Status | Assembly Required |
|---|---|
| Color | Limed Oak |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Fill Material | Aluminum |
| Set Includes | Chairs |
| Item Length | 28 in |
| Additional Parts Required | No |
| Backrest Height | 18 in |
| Brand | SeeHill |
| Type | Sofa |
| Department | Adults |
| Seating Capacity | 2 |
| Assembly Required | Yes |
| Item Height | 32.7 in |
| Model | L168013B |
| Seat Height | 18 in |
| Frame Material | Aluminum |
| Room | Patio |
| Item Width | 31.5 in |
| Item Weight | 40.12 lb |
| Upholstery Fabric | Olefin |
Check the listing for details. SeeHill 2 Pieces Outdoor Patio Chairs Limed Oak Aluminum Conversation Sofa Chair. Color: Limed Oak, Condition: New. Listed at 589.99 USD. Non-slip feet provide added stability, making these chairs perfect for various users and outdoor surfaces.