| Mounting | Free Standing |
|---|---|
| Frame Material | Metal+Tech cloth+Sponge |
| Brand | Unbranded |
| Color | Brown+Black |
| Item Height | 39.70 in |
| Item Length | 17.30 in |
| Item Width | 17.30 in |
| Type | Barstools |
| Number of Items in Set | 2 |
| Features | With Backrest, Without Armrest |
| Style | Modern |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Department | Teens, Adults |
| Item Weight | 14.44 lbs |
| Additional Parts Required | No |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Room | Dining Room, Home Office/Study, Kitchen, Living Room |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Set of 2 Bar Stool Tech Cloth Upholstered Bar Chair Counter Height Dining Chair. Color: Brown+Black, Condition: New. Listed at 195.85 USD. The backrest adopts a streamlined design. Can provide good support for the back. The seat cushion is filled with high-density sponge. The black glossy legs of the chair further highlight the texture of the product.