| Number of Items in Set | 2 |
|---|---|
| Pattern | Solid |
| Color | Black |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Set Includes | Chair |
| Item Length | 15.3" |
| Backrest Height | 12 in |
| Brand | Unbranded |
| Type | Dining Chair |
| Department | Adults |
| Unit Type | Unit |
| Seat Depth | 16 in |
| Assembly Required | Yes |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 25.5" |
| Seat Height | 25 in |
| Personalized | No |
| Style | Contemporary/Modern |
| Frame Material | Iron |
| Features | Padded Seat |
| Room | Dining Room, Kitchen |
| Item Width | 16.5" |
| Item Weight | 22 lb |
Check the listing for details. Set of 2 Black Upholstered Bar Stools, Counter Height with Backrest & Footrest. Color: Black, Condition: New. Listed at 56.44 USD. The thick padded cushions on both seat and backrest provide superior comfort compared to traditional wooden stools. 2 × Bar Stools with Backrest. Easy Assembly & Maintenance – All hardware, tools, and illustrated instructions are included for hassle-free setup in about 30 minutes.