| Color | Walnut |
|---|---|
| Number of Items in Set | 2 |
| Wood Tone | Medium Wood |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Maximum Weight Capacity | 300 lb |
| Item Length | 17.50 in |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Seat Depth | 15.2 in |
| Manufacturer Warranty | 3 Months |
| Item Height | 36.50 in |
| Seat Height | 17.9 in |
| Frame Material | Wood |
| Style | Contemporary/Modern |
| Features | Armless |
| Room | Dining Room, Kitchen, Living Room |
| Finish | Polished |
| Item Width | 20.00 in |
| Upholstery Fabric | Polyester |
| Pattern | Solid |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Set Includes | Chair |
| Backrest Height | 36.50 in |
| Brand | GDF Studio |
| Type | Dining Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Theme | Café, Family |
| Item Weight | 11.02 lb |
Check the listing for details. Set of 2 Farmhouse Spindle Back Dining Chairs with Rubberwood Frame. Color: Walnut, Condition: New. Listed at 135.93 USD. The side chair is crafted from sturdy rubberwood, which adds style and long-lasting quality to the chair. These countryside high back spindle dining chairs are a great addition to any dining area. Place them around your dining area or add them to your kitchen or living room to provide extra seating.