| Brand | Costway |
|---|---|
| Color | Gray/White |
| Item Height | 31.5 in |
| Item Length | 17 in |
| Item Width | 13.5 in |
| Type | Bar Stool |
| Number of Items in Set | Two-Piece |
| Features | Versatile & Stylish Design |
| Style | Modern |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Additional Parts Required | No |
| Assembly Required | Yes |
| Item Weight | 25.5 lbs |
| MPN | JEBAY858GR-29A17782 |
| Set Includes | 2 x Bar Stool, 1 x Instruction |
| Room | Dining Room |
| Firmness | Firm |
| Seat Depth | 17 in |
| Seat Height | 31.5 in |
| Seating Capacity | Up to 2 |
| Personalized | No |
| Original/Reproduction | Original |
| Frame Material | Rubber Wood, Linen Fabric, Sponge |
| Size | 17" x 13.5" x 31.5"(L x W x H) |
| Mount Type | Free Standing |
| Weight Capacity | 330 lbs |
| Weight | 25.5 lbs |
| Product | Bar Stool |
| Cushions Included | Yes |
| UPC | 6473512086642 |
Check the listing for details. Set of 2 Saddle Bar Stools Bar Height Backless Kitchen Island Pub Chairs Gray. Color: Gray/White, Condition: New. Listed at 79.99 USD. Color: Gray + White Material: Rubber Wood, Linen Fabric, Sponge Overall Dimension: 17" x 13.5" x 31.5" (L x W x H) Footrest Height: 12", 16" Ideal Bar Height: 40"-43" Load Capacity: 330 lbs Net Weight: 25.