| Color | Gray |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Metal+Velvet+Foam |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 42.10 in - 49.90 in |
| Item Length | 17.70 in |
| Item Width | 20.40 in |
| Type | Barstools |
| Number of Items in Set | 2 |
| Frame Material | Metal |
| Features | Adjustable, Swivel, With Backrest |
| Style | Modern |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Department | Teens, Adults |
| Item Weight | 19.20 lbs |
| Additional Parts Required | No |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Room | Dining Room, Home Office/Study, Kitchen, Living Room |
| Upholstery Fabric | Velvet |
| Set Includes | Barstools |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Set of 2 Swivel Bar Stools Velvet Bar Chairs Adjustable Height Dining Chairs. Color: Gray, Condition: New. Listed at 209.99 USD. Premium Comfort Design: The combination of high - quality sponge and springs ensures long - lasting comfort and excellent bounce, providing a plush seating experience for extended periods. When viewing the color of the product on your monitor, it may differ from the actual color of the item.