| Color | White |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Linen+Metal+Foam |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 35.80 in |
| Item Length | 19.70 in |
| Item Width | 21.30 in |
| Type | Barstools |
| Number of Items in Set | 2 |
| Features | Swivel, Upholstered |
| Style | Modern |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Department | Teens, Adults |
| Item Weight | 17.40 lbs |
| Additional Parts Required | No |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Room | Dining Room, Home Office/Study, Kitchen, Living Room |
| Set Includes | Rolling Seat |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Set of 2 Swivel Upholstered Bar Stools Counter Height Bar Chairs Kitchen Chair. Color: White, Condition: New. Listed at 189.99 USD. Optimal Comfort: Our counter stools feature CertiPUR-US certified high-density foam, an enlarged swivel stool seat (19.7" x 17.3"), and a high barrel backrest to provide a deep, maximally comfortable seating experience for prolonged sitting.