| Number of Items in Set | 3 |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Maximum Weight Capacity | 250 lb |
| Item Length | 19 in |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Unit Type | Unit |
| CAL TB 116 Compliant | Yes |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 40 in |
| Frame Material | Wicker / Rattan |
| Style | Contemporary/Modern |
| Features | Upholstered |
| Shipping | Shipping to you within 24hours from the USA warehouse. |
| Room | Bathroom, Bedroom, Dining Room, Entryway, Home Office/Study, Kitchen, Living Room |
| Item Width | 18 in |
| Notes | The installation is very easy. |
| Upholstery Fabric | Fabric |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Color | Beige |
| Set Includes | Cushion |
| Brand | Masion Boucle |
| Type | Counter Height Chair |
| Seating Capacity | Up to 2 |
| Assembly Required | Yes |
| Time Period Manufactured | 21st Century (2000-Now) |
| Item Weight | 14.19 lb |
Check the listing for details. Set of 3 Upholstered Boucle Rattan Full Back Counter Stool. Color: Beige, Condition: New. Listed at 337.52 USD. ✨Premium Rattan Woven Backrest & Boucle Seat Combo. ✅ Upholstered in premium cream white boucle fabric, 3" thick plush cushion provides ultra-soft, skin-friendly sitting experience and superior resilience.