| Mounting | Free Standing |
|---|---|
| Frame Material | PU+Metal+Sponge |
| Brand | Unbranded |
| Color | Black+Glod |
| Item Height | 36.70 in |
| Item Length | 17.00 in |
| Item Width | 16.80 in |
| Type | Dining Chair |
| Set Includes | Dining Chair |
| Room | Dining Room, Home Office/Study, Kitchen, Living Room |
| Features | Upholstered, Armless, Padded Seat, High Back |
| Style | Modern |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Department | Adults |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Item Weight | 11.90 lbs |
| Additional Parts Required | No |
| Assembly Required | Yes |
| Upholstery Fabric | PU |
| Number of Items in Set | 4 |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Seat Depth | 16.70 in |
| Seat Height | 19.00 in |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Set of 4 Black PU Leather Upholstered Kitchen Dining Chairs w/ Metal Gold Legs. Color: Black+Glod, Condition: New. Listed at 229.86 USD. 4 x Dining Chair. Color matching: The black seat and backrest are steady and atmospheric, laying a classic color tone foundation for the chair; The golden legs of the chair create a sharp contrast with black, which not only enhances the visual impact but also creates a fashionable and luxurious atmosphere, allowing the chair to blend well into various interior decoration styles.