| Brand | Carnegy Avenue |
|---|---|
| Arms | Armless |
| Assembly Required | No |
| Chair Type | Utility Chair |
| Color/Finish | Shockingly Fuchsia |
| Features | No Additional Features |
| Frame Material | Metal |
| Material | Metal |
| Pack Size | 4 |
| Product Weight (lb) | 32 lb |
| Returnable | 30-Day |
| Seat Material | Metal |
| Weight Capacity (lb) | 300 lb |
| Manufacturer Warranty | 2 yr Parts |
| Assembled Depth (in) | 19 in |
| Assembled Height (in) | 30.5 in |
| Assembled Width (in) | 18 in |
| Chair/Seat Length (in) | 15.75 in |
| Chair/Seat Width (in) | 15.75 in |
| UPC | 313096054018 |
Check the listing for details. Shockingly Fuchsia Metal Folding Chair (4-Pack). Condition: New. Listed at 181.83 USD. Color/Finish Shockingly Fuchsia. Chair Type Utility Chair. The legs are triple braced, with an integrated foot rest and double-hinged with riveted steel components. Non-marring floor glides on the legs protect your floors by sliding smoothly when you need to move the chair.