| Mounting | Free Standing |
|---|---|
| Frame Material | Corduroy+Wood+Foam |
| Set Includes | Single Sofa |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Number of Items in Set | 1 |
| Brand | Unbranded |
| Color | Cream |
| Item Height | 34.60 in |
| Item Length | 36.60 in |
| Item Width | 33.00 in |
| Type | Sofa |
| Upholstery Fabric | Corduroy |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Style | Modern |
| Features | Upholstered, Removable Cover |
| Theme | Modern |
| Department | Adults |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Parts Required | No |
| Item Weight | 44.40 lbs |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Single Sofa Corduroy Upholstered Armless Sofa Living Room Furniture with Pillows. Color: Cream, Condition: New. Listed at 259.99 USD. Luxurious & Comfort - The deep seat couch features luxurious cushions and high back pillows that provide unparalleled comfort. Elegant & Natural Design - The modern sofa has cascading hem that exudes elegance, coupled with detailed stitching that gives it a natural and sophisticated feel.