| Color | Green |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Flannelette+Foam |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | No Assembly Required |
| Seat Width | As shown in the picture |
| Dimension | Sofa: 39.37'' L x 34.25'' W x 25.59'' H, Ottoman: 28.00'' L x 17.00'' W x 12.00'' H |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 25.59 in/ 12.00 in |
| Item Length | 39.37 in/ 28.00 in |
| Item Width | 34.25 in/ 17.00 in |
| Type | Bean Bag Chair |
| Upholstery Fabric | Flannelette |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Fill Material | Foam |
| Style | Modern |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | with Ottoman, No Assembly Required |
| Frame Material | Foam |
| Assembly Required | No |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Seat Depth | As shown in the picture |
| Item Weight | 37.40 lbs |
| Seat Height | As shown in the picture |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Small Space Bean Bag Chair w/ Ottoman & Memory Foam Filled for Apartment Bedroom. Color: Green, Condition: New. Listed at 149.99 USD. Assembly Bean Bag Sofa:This bean bag chair is pre-filled,you don't need to fill it yourself. The bean bag chair gives you ultimate relaxation while loving your back. Non-slip fabric on the bottom of the sofa, which provides a stable.