| Brand | SKYSHALO |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Chair Style | Armchair |
| Chair Type | Lounge Chair |
| Chair Weight Capacity (lb) | 285 lb |
| Commercial/Residential | Residential |
| Cushion Color or Pattern | Red |
| Cushion and Pillow Features | No additional features |
| Fabric Color Family | Black |
| Fabric Type | Standard |
| Fill Material | Polyester |
| Frame Finish | Red |
| Frame Material | Iron |
| Frame Primary Finish | Black |
| Included | No additional items included |
| Includes Patio Cover | Without Cover |
| Motion Type | Stationary |
| Patio Furniture Features | Adjustable Backrest,Arms |
| Pattern | Solid |
| Product Weight (lb) | 17.7 lb |
| Returnable | 90-Day |
| Seating Type | With Cushion |
| Fabric Warranty | 1 Year |
| Frame Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Assembled Depth (in) | 21.3 in |
| Assembled Height (in) | 30 in |
| Assembled Width (in) | 26 in |
| Cushion Thickness (in) | 0 |
| Seat Height (in) | 30 in |
| UPC | 7445022839871 |
Check the listing for details. Swivel Floor Gaming Chair, 360° Rotating Floor Chair with 6 Adjustable Position. Condition: New. Listed at 101.47 USD. Chair Style Armchair. Swivel Floor Gaming Chair, 360° Rotating Floor Chair with 6 Adjustable Position Folding Backrest and Lumbar Black. Chair Type Lounge Chair. Chair Weight Capacity (lb) 285 lb. 360 swivel function for easy positioning.